Laboratorium PGK Sp. z o.o. mieści się w budynku Ujęcia Wody przy ul. Nowodworskiej. Od stycznia 2012 r. Laboratorium posiada Certyfikat Akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji.
Laboratorium świadczy usługi badań fizyko-chemicznych ścieków oraz badań fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych wody.
W celu zlecenia usługi badań laboratoryjnych należny kontaktować się z pracownikami:
Jolanta Siłuch,
Jolanta Badzio
tel. 81 854 34 75 wew. 36
Laboratoria badawcze chcące potwierdzić swoje kompetencje powinny wdrożyć System Zarządzania Jakością według normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących” oraz otrzymać certyfikat akredytacji wydany przez Polskie Centrum Akredytacji. Laboratorium PGK Spółka z o.o. w Lubartowie podjęło prace związane z uzyskaniem akredytacji na wykonywane badania. Decyzja o podjęciu tych działań wynikała z wymagań stawianych laboratoriom wodno-ściekowym na tle nowych regulacji prawnych oraz wymagań jakościowych. Prace rozpoczęły się od szkoleń personelu, powołania zespołu ds. akredytacji i przygotowania dokumentacji systemu jakości, to jest Księgi Jakości i procedur systemowych opisujących funkcjonujący system jakości. W ramach wdrażanego Systemu Zarządzania Jakością w Laboratorium została opracowana i zatwierdzona Polityka Jakości Laboratorium oraz Deklaracja Kierownika Laboratorium. Funkcjonowanie zgodnie z założoną w Księdze Jakości polityką ułatwia, systematyzuje i porządkuje pracę w laboratorium. Laboratorium PKG Sp. z o.o. spełnia wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025: 2005, co ma ułatwić uniknięcie błędów oraz zagwarantować, że nie będą one powielane.
Laboratorium dba o własną wiarygodność, mając poczucie odpowiedzialności za poziom wykonywanych prac, spełnia wymagania klientów oraz przyczynia się do budowania wizerunku PGK Sp. z o.o. w Lubartowie. Laboratorium wykonuje badania wody i ścieków głównie na potrzeby własne, ale i na zlecenia z zewnątrz. Badania prowadzone są tak, aby zagwarantować odbiorcom wysoką jakość, poufność i terminowość wykonywanych badań. Najważniejszym wskaźnikiem oceny naszej pracy jest: jakość wody i odprowadzanych ścieków. Podstawą jest kompetentny personel, posiadający umiejętności korzystania ze sprzętu laboratoryjnego i prowadzący badania odpowiednimi metodami. To również odpowiednie pomieszczenia i wyposażenie. Współpracujemy również z innymi laboratoriami, wymieniając doświadczenia zawodowe. Uczestniczymy w badaniach porównawczych.
Laboratorium badania wody
Laboratorium wykonując badania fizyko-chemiczne i mikrobiologiczne prowadzi:
- kontrolę jakości ujmowanej wody
- kontrolę procesu technologicznego na stacji uzdatniania wody
- kontrolę jakości wody dostarczanej do sieci i bezpośrednio do konsumenta
- kontrolę jakości wody na końcówkach sieci wodociągowej
Prowadzone badania pozwalają ocenić czy woda podawana do sieci spełnia wymagania fizykochemiczne określone w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. Nr 61, poz.417 z póź. zm.). Szczegółowe dane dotyczące wody podawanej do sieci zamieszczone są w komunikacie o jakości wody.
Laboratorium badania ścieków
W związku z wymaganiami stawianymi oczyszczalniom ścieków pod względem jakości odprowadzanych ścieków, Laboratorium PGK Sp. z o.o wykonując badania fizyko-chemiczne prowadzi:
- kontrolę jakości ścieku surowego i oczyszczonego,
- kontrolę jakości odbiornika ścieków oczyszczonych – rzeki Wieprz.
Stężenia zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach do odbiornika zgodnie z załącznikiem nr 1, Rozporządzeniem Ministra Ochrony środowiska, Zasobów Naturalnych Leśnictwa oraz zgodnie z wydanym pozwoleniem wodno-prawnym nie mogą przekraczać:
BZT5 |
95 % redukcji zanieczyszczeń |
|
ChZT |
95 % redukcji zanieczyszczeń |
|
Zawiesina ogólna |
95 % redukcji zanieczyszczeń |
|
Azot ogólny |
15,0 |
mg N/dm3 |
Fosfor ogólny |
2,0 |
mg P/dm3 |
Temperatura odprowadzanych ścieków nie może przekroczyć 35oC, a odczyn pH powinien zawierać się w zakresie 6,5-9,0. ścieki wprowadzone do odbiornika nie mogą powodować w nim: zmian naturalnej barwy, mętności i zapachu; formowaniu się piany i osadów; zmian w naturalnej biocenozie charakterystycznej dla wód odbiornika zawierać odpadków stałych i ciał pływających.
Do obowiązków Laboratorium należy także kontrola zakładów wprowadzających ścieki do kanalizacji miejskiej oraz ścieków dowożonych taborem asenizacyjnym.
AB 1310 taki numer akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji otrzymało Laboratorium PGK Sp. z o. o. w Lubartowie. Laboratorium otrzymało akredytację jako laboratorium badawcze w zakresie badań ścieków. Akredytacja obejmuje dziedzinę: badania chemiczne ścieków oraz badania właściwości fizycznych ścieków. Będzie obowiązywać do 9 stycznia 2020 r.
Uzyskanie Certyfikatu Akredytacji przez laboratorium badawcze jest na razie jedynym udokumentowanym elementem systemu zapewnienia jakości w Spółce.
W Laboratorium we wrześniu 2011 roku przeprowadzono audit akredytacyjny obejmujący system jakości jak i kompetencje personelu laboratorium. Certyfikat otrzymaliśmy w styczniu 2012 roku. Certyfikat zobowiązuje Laboratorium do zapewnienie najwyższego standardu badań przy zastosowaniu nowoczesnych, udokumentowanych, gwarantujących powtarzalność oraz niezawodność technik badawczych, wzrost jakości świadczonych usług poprzez doskonalenie istniejących. Certyfikat akredytacji mówi o tym, że otrzymane wyniki są wynikami wiarygodnymi. Laboratorium musiało udowodnić własne umiejętności. Podstawą do udowodnienia jest kompetentny personel, posiadający umiejętności odpowiednie kwalifikacje i umiejętności korzystania ze sprzętu laboratoryjnego oraz prowadzenia badan odpowiednimi metodami.
- zachowania zgodności systemu zarządzania jakością zgodnego z normą 17025:2005wykonywania badań zaspakajających potrzeby i oczekiwanie klientów,
- zapewnienie poprawności wyników badań otrzymanych w określonych warunkach
i przy zastosowaniu obowiązujących w Laboratorium norm i procedur badawczych, - niezbędną dokładność wykonywanych pomiarów przy użyciu wyposażenia, pomiarowego podlegającego stosownej kontroli metrologicznej i nadzorowi.
- personel zna i rozumie treść polityki jakości,
- wszyscy pracownicy mają dostęp do dokumentów opisujących system zarządzania
i w sposób świadomy realizują wszystkie zawarte w nich postanowienia, - Laboratorium działa bezstronnie i niezależnie w zakresie sposobu przeprowadzania działań,
- Laboratorium nie ulega naciskom ani żadnym innym oddziaływaniom zewnętrznym ani wewnętrznym, które mogłyby wpływać na uzyskane wyniki prowadzonych badań.
-
zapewnienie najwyższego standardu badań przy zastosowaniu nowoczesnych, udokumentowanych, gwarantujących powtarzalność oraz niezawodność technik badawczych
- podnoszenie kwalifikacji personelu Laboratorium,
- wzrost jakości świadczonych usług poprzez doskonalenie istniejących, opracowanie
i wdrożenie nowych metod badawczych oraz sposobu obsługi klientów, - ugruntowanie zaufania klientów do wiarygodności i rzetelności badań,
- uzyskania akredytacji na wybrane metody badawcze w Polskim Centrum Akredytacji,
- zapewnienie poprawności wyników badań otrzymanych w określonych warunkach
i przy zastosowaniu obowiązujących w Laboratorium norm i procedur badawczych, - niezbędną dokładność wykonywanych pomiarów przy użyciu wyposażenia pomiarowego podlegającego stosownej kontroli metrologicznej i nadzorowi,
- uczestnictwo personelu w szkoleniach,
- prawidłowe sterowanie i przechowywanie w odpowiedni sposób wszystkich dokumentów, zapisów i obiektów badań,
- monitorowanie i zastosowanie wymagań prawnych i wymagań naszych klientów,
- wykrywanie i korygowanie słabych elementów Systemu Zarządzania Laboratorium oraz podejmowanie ewentualnych działań zapobiegawczych.
Laboratorium PGK Sp. z o. o. w Lubartowie informuje, że posiada zatwierdzoną pozytywnie decyzję Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubartowie.
Decyzja upoważnia Laboratorium PGK Sp. z o. o. do wykonywania badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a wyniki zgodnie z obowiązującym prawem będą honorowane przez władze sanitarne jak również administracyjne (zgodnie z art. 12 ust.4 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2015 poz. 139)).